“Tavuklar THK uçaklarının içinde kümes yapmış”
Haber
03 Ağustos 2021 - Salı 21:56 Bu haber 161 kez okundu
 
“Tavuklar THK uçaklarının içinde kümes yapmış”
Türkiye, 28 Temmuz'dan bu yana orman yangınlarıyla mücadele ediyor. Özellikle Antalya ve Muğla’da etkili olan yangınlar, bir türlü söndürülemiyor. Durum böyle olunca Türk Hava Kurumu’nun elindeki uçakların niye kullanılmadığı günlerdir kamuoyunda tartışma konusu.
GÜNDEM Haberi
“Tavuklar THK uçaklarının içinde kümes yapmış”

Uçakların niye kullanılmadığı tartışmalarına katılan TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kars Milletvekili Yunus Kılıç, "Ben uçaklarını gördüm, tavukların içerisinde kümes yaptığı, neredeyse yumurtlayacakları, farelerin yuva yaptığı hale gelmişler" ifadelerini kullandı.

Uçakları yenilemiyor, bakımını yaptırmıyor

TBMM’de gazetecilerin sorularını cevaplayan Yunus Kılıç, yangın söndürme çalışmalarında THK uçaklarının neden kullanılmadığına yönelik eleştirilerin hatırlatılması üzerine şunları söyledi: “Adam sana kaliteli hizmet satmıyor. Kendi elindeki uçakları yenilemiyor, bakımını yaptırmıyor. Burası bir vakıf. Devletin bir kuruluşu değil ki. 'Size lazım olan hizmeti, sizin istediğiniz kalitede vermeyeceğim' diyor. Verenden alacaksınız tabii ki.

Tarım Bakanlığı hizmet alım ihalesine çıkar ve alır

Ben uçaklarını gördüm, tavukların içerisinde kümes yaptığı, neredeyse yumurtlayacakları, farelerin yuva yaptığı hale gelmişler. Bunlarla mı biz yangınlarla mücadele edeceğiz? Siz kendi kurumunuzun değerlerine bakacaksınız, ben hizmet almak istediğim zaman da kaliteli hizmeti vereceğinizi bana gösterirseniz sizden hizmet alırım. Dolayısıyla o uçakların vermiş olduğu hizmetin çok daha kalitelisini çok daha ucuza, manevra kabiliyeti yüksek THK’larla, helikopterlerle, her yıl Tarım Bakanlığı hizmet alım ihalesine çıkar ve alır.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: THK uçakları, Türk Hava Kurumu, orman yangınları,
Yorumlar
Haber Yazılımı