Türkiye konut fiyatları ve kiralardaki artışta Avrupa birincisi
Haber
11 Temmuz 2021 - Pazar 14:09 Bu haber 639 kez okundu
 
Türkiye konut fiyatları ve kiralardaki artışta Avrupa birincisi
Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından yayımlanan son verilerine göre son bir yılda konut fiyatlarında en fazla artışın yaşandığı ülke Türkiye. Ayrıca Türkiye yine son bir yıl içinde kira artışında da yine ilk sırada.
EKONOMİ Haberi
Türkiye konut fiyatları ve kiralardaki artışta Avrupa birincisi

Son yıllarda sürekli yükselen enflasyon oranları ve TL’nin değer kaybetmesinden dolayı Türkiye’de ekonominin birçok alanında olduğu gibi konut ve kira fiyatlarını de etkiledi. Diğer yandan Türkiye'den sonra konut fiyatlarının en fazla arttığı ülkeler yüzde 17 ile Lüksemburg, yüzde 15,3 ile Danimarka ve yüzde 12 ile Litvanya oldu.

NEDEN BAZI ÜLKELERDE ARTTI, BAZI ÜLKELERDE DÜŞTÜ?

Birçok ülkede konut fiyatları yükselirken bazı Avrupa Birliği ülkelerinde ise düştü. Bu ülkelerde konut fiyatlarının düşmesi ya da çok az artmasının başlıca nedeni de “borç krizi.” Bu konuda Yunanistan dışında Avrupa krizinden en fazla etkilenen ülkelerin başında Kıbrıs Rum Yönetimi, İspanya ve İtalya geliyor. Bu ülkelerde az konutun satılmasının nedeni ise, bankaların borç verme kriterlerini sertleştirmesi. Bu da ismi geçen ülkelerde fiyatların çok az artmasına veya düşmesine neden oldu.

TÜRKİYE KİRA FİYATLARI ARTIŞINDA DA İLK SIRADA

Eurostat tarafından verilen verilerine göre geçen yıl ve bu yıl arasında tüm Türkiye’de kiralar yüzde 9,4 oranında artış sağladı. Türkiye konut fiyatlarında olduğu gibi AB ülkeleri arasında en fazla kira fiyat artışının olduğu ülke haline geldi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türkiye, konut, fiyatları, ve, kiralardaki, artışta, Avrupa, birincisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı