Türkiye’nin Kapalı Maraş adımı Yunanistan’a acı verdi
Haber
29 Temmuz 2021 - Perşembe 22:19 Bu haber 401 kez okundu
 
Türkiye’nin Kapalı Maraş adımı Yunanistan’a acı verdi
Kapalı Maraş'ın bir bölümünü açacağını duyuran Türkiye'nin açıklamalarından sonra Yunanistan, Güney Kıbrıs ve Ürdün liderleri “kapsamlı ve uygulanabilir bir çözüm” çağrısı yaptı.
DÜNYA Haberi
Türkiye’nin Kapalı Maraş adımı Yunanistan’a acı verdi

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Ürdün Kralı 2. Abdullah ve Güney Kıbrıs lideri Nikos Anastasiadis ile ülkenin başkenti Atina'da buluştu.

3 liderden ortak açıklama

Doğu Akdeniz, Orta Doğu ve Libya'nın yanı sıra Kıbrıs ile Filistin konularının da görüşüldüğü toplantıdan sonra liderler bir takım açıklamalarda bulundu. Açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz hafta Kapalı Maraş'ı yeniden açma planlarına da değinildi.  Üç lider, “Kıbrıs sorununa BM Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde, uluslararası hukuka uygun olarak kapsamlı ve uygulanabilir bir çözüm bulunması” çağrısı yaptı.

Kıbrıs'taki son gelişmeler acı verici

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, üç lider arasındaki zirvenin bölgede barış istikrarını ve refahı teşvik etme taahhüdünü yansıttığını ifade ederek, Kıbrıs'taki son gelişmelerin acı verici olduğunu belirtti.

Anastasiadis’dan Kıbrıs brifingi

Güney Kıbrıs lideri Nikos Anastasiadis da, Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve Avrupa Birliği makamlarınca kınanan son açıklamalarından sonra Kıbrıs sorunu hakkında liderlere bilgi verdiğini söyledi.

Biz Doğu Akdeniz'de komşu ülkeleriz

Ürdün Kralı 2. Abdullah ise, “Biz Doğu Akdeniz'de komşu ülkeleriz. Hayati bir rol oynamaya ve daha geniş işbirliği aramaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Erdoğan “Maraş’ta hayat yeniden başlayacak. Mülkiyet haklarına riayet edilerek yürütülen çalışmalar ışığında artık Maraş’ta herkesin yararına olacak yeni bir dönemin kapıları açılacaktır” şeklinde konuşmuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Ürdün Kralı 2. Abdullah, Güney Kıbrıs lideri Nikos Anastasiadis, kıbrıs sorunu, kapalı maraş,
Yorumlar
Haber Yazılımı