Türkiye’nin uzaydaki gözü hizmete başladı
Haber
28 Haziran 2021 - Pazartesi 18:02 Bu haber 215 kez okundu
 
Türkiye’nin uzaydaki gözü hizmete başladı
Türksat 5A Uydusu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle hizmete başladı.
TEKNOLOJİ Haberi
Türkiye’nin uzaydaki gözü hizmete başladı

TÜRKSAT'ın Gölbaşı yerleşkesinde düzenlenen törende konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dünyanın yeni bir çağa geçiş süreci yaşadığını belirterek, doğrudan üretim ilişkilerine dahil olan ve üretim biçiminin kökten değişimine yol açan bu çağın adının, ‘dijital çağ’ olduğunu ifade etti.

GERÇEKTEN ÇOK ÖNEMLİ BİR PROJE

Türksat 5A’nın, Türkiye’nin yanında Avrupa, Akdeniz, Ege, Karadeniz, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Orta, Batı ve Güney Afrika bölgelerini kapsayan çok geniş bir coğrafyaya hizmet vereceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: "Televizyon yayıncılığı ve veri hizmetleri konusunda daha kaliteli hizmet verme kapasitesi olan TÜRKSAT 5A, sağlayacağı yüksek katma değerle kendi alanında gerçekten çok önemli bir proje.”

ŞİMDİ SIRA TÜRKSAT 5B’DE

Şimdi sıranın TÜRKSAT 5B uydusuna geldiğini ifade eden Erdoğan: “Tasarım ve üretim etapları başarıyla biten TÜRKSAT 5B uydumuzun testleri devam ediyor. Hedefimiz bu uydumuzu, bu yılın son çeyreğinde yine Falcon 9 roketiyle uzaya göndermek. Faydalı yük kapasitesi şimdiye kadarki uyduların tamamından fazla olacak TÜRKSAT 5B'nin hizmete başlamasıyla, veri iletişim kapasitemiz 15 kat artacaktır. Doğu yörüngesindeki frekans ve yörünge haklarımızın korunması bakımından da önemli olan TÜRKSAT 5B'nin manevra ömrünün de 35 yılın üzerinde olacağı öngörülmekte” ifadelerini kullandı.

TÜRKSAT 6A UYDUSUNU DA FIRLATACAĞIZ

Bununla kalınmayacağını belirten Erdoğan, “Aşağı yukarı 5 yıl önce, milli haberleşme uydu projesinin, imza törenine şahitlik ederek başlatmıştık. Bu kapsamda, TÜBİTAK, TÜRKSAT, Aselsan, TUSAŞ, CTECH gibi çok sayıda kurum ve kuruluşumuzun desteğiyle TÜRKSAT 6A uydumuzu üretmeyi başardık. Test aşamasına gelen bu uydumuzu önümüzdeki yıl uzaya fırlatmayı hedefliyoruz. Böylece Türkiye, dünyada haberleşme uydusu üretebilen 10 ülke arasına girecektir” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türksat 5A, uydu, uzay, Türksat 5B, Türksat 6A, Falcon 9,
Yorumlar
Haber Yazılımı