Türkiye, virüse savaş açtı
Haber
18 Mart 2020 - Çarşamba 23:44 Bu haber 49 kez okundu
 
Türkiye, virüse savaş açtı
Dünya Çin'den çıkıp küresel bir salgın haline gelen yeni tür korona virüs ile boğuşuyor. Geçen yılın aralık ayında ortaya çıkan virüs ile küresel çapta bir mücadele var. Bozulan ekonomik ve toplumsal düzene rağmen ülkeler geniş çapta önlemler alıyor. Karantinaya alınan ülkeler, bölgeler ve insanlar, bu salgının ne zaman biteceğini merak ediyor. Salgına karşı korku ve panik ise insanların en büyük handikapı.
DİĞER Haberi
Türkiye, virüse savaş açtı

ÜLKELER BİR DİZİ ÖNLEM ALDI DEDİK. PEKİ, TÜRKİYE'DE İLK SALGIN VAKASININ DUYURULDUĞU 11 MART'TAN İTİBAREN NE GİBİ ÖNLEMLER ALINDI.

TOPLUMSAL TEDBİRLER

1- İlk, ortaokullar ile liseler 16 Mart-23 Mart tarihleri arasında tatil edildi. Böylece ara tatil öne çekilmiş oldu. Öğrenciler ara tatil sonrası 23 Mart'tan itibaren uzaktan eğitim almaya devam edecek.
2- İçişleri Bakanlığı'nın talimatıyla 16 Mart Pazartesi saat 10.00 itibariyle de 81 ilde pavyon, diskotek, bar, gece kulüpleri geçici süreyle faaliyetlerini durdurdu.
3- Umre'den dönenler de Ankara ve Konya'daki öğrenci yurtlarında karantina altına alınıp ayrı odalara yerleştirildi. Şüphelilerin hastaneye kaldırılıp testlerinin yapıldığı bildirildi.
4- Vatandaşlara yurt dışına seyahat etmemeleri konusunda uyarı yapıldı.
5- Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, yeni koronavirüs tehlikesi ortadan kalkıncaya kadar cami ve mescitlerde cemaatle namazlara ara verildiğini açıkladı. Münferit namaz kılmak isteyenler için camiler açık olacak.
6- Bilim Kurulunun önerisiyle, önce İstanbul ve Ankara’da başlatılacak bir çalışmayla, 65 yaş üzerindeki tüm yaşlılarımıza koruyucu maske ve kolonya dağıtılacak.
7- Kamu bankaları 76 yaş üzeri emeklilerin maaş ödemelerini, isterlerse evlerinde yapacaklar.

SAĞLIK TEDBİRLERİ

1- Virüsle mücadele kapsamında ilk olarak Sağlık Bakanlığı bünyesinde 'Yeni Koronavirüs Bilim Kurulu' oluşturuldu.
2- Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü bünyesindeki Halk Sağlığı Acilleri Operasyon Merkezi'nde 7/24 esasına göre çalışan ekipler oluşturuldu.
3- Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi de "Korona Danışma Hattı" kurdu ve "Alo 184" üzerinden hizmet vermeye başladı.
4- Önlemler kapsamında; hastalığa yönelik tanı, olası vakada uygulanacak prosedürler, korunma ve kontrol önlemleri ile ilgili bir rehber de hazırlandı.
5- Bu rehbere ve rehberle ilgili sunumlara, sık sorulan soruların cevaplarına, afiş ve broşürlere Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü'nün web sitesinden ulaşılabiliyor.
6- Sağlık Bakanlığı 10 Mart gecesi yaptığı yazılı açıklamayla, tüm personelin izinlerinin ikinci bir emre kadar iptal edildiğini duyurdu. Açıklamada, "Covid-19 salgını sebebiyle Genel Müdürlüğümüz, merkez ve taşra teşkilatında çalışan tüm personelin ikinci bir emre kadar yıllık izinleri iptal edilmiştir" denildi.
7- Kovid-19 hastalığına karşı aşı ve ilaç geliştirme çalışmaları tüm hızıyla devam ettiriliyor.
8- Tek başına yaşayan 80 yaş üstü yaşlılar için, sosyal hizmet ve evde sağlık hizmetlerinden oluşan periyodik takip programını devreye girecek.
9- Huzurevlerindeki doktor sayısı artırılarak, yaşlıların sağlığı daha yakından takip edilecek.

Diğer yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkanlığını yaptığı bilim kurulu toplantısından sonra alınan bir dizi kararı açıkladı. Bu süreçte en büyük görev, fert fert millete düştüğünü ifade eden Erdoğan, Kovid-19 tehdidi geçene kadar, vatandaşlardan mümkün olduğu kadar evlerinden çıkmamalarını istedi.

EKONOMİK TEDBİRLER

1- Krizden en çok etkilenen kuruluşların başında gelen Türk Hava Yollarımıza da gereken destek verilecek.
2- Nisan, mayıs ve haziran ayı vadeli açık reeskont kredi anapara ve faiz ödemeleri ekim, kasım ve aralık aylarına ertelenerek, azami vade 1 yıl uzatıldı. Nisan, mayıs ve haziran aylarında vadesi dolan reeskont kredilerinin taahhüt kapama süresi de yine 1 yıl uzatıldı.
3- Perakende, AVM, Demir-Çelik, Otomotiv, Lojistik-Ulaşım, Sinema-Tiyatro, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil-Konfeksiyon ve Etkinlik-Organizayon sektörleri için Muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin nisan, mayıs ve haziran ödemeleri 6’şar ay erteleniyor.
4- Konaklama vergisi kasım ayına kadar uygulanmayacak.
5- Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemeleri nisan, mayıs ve haziran ayları için 6 ay süreyle ertelendi.
6- İç havayolu taşımacılığında 3 ay süreyle KDV oranını yüzde 18’den yüzde 1’e indirilecek.
7- Kovid-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemeleri asgari 3 ay ötelenecek ve gerektiğinde bunlara ilave finansman desteği sağlanacak.
8- İhracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının korunması amacıyla ihracatçıya stok finansmanı desteği verilecek.
9- Bu dönemde işlerinin olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnaf ve sanatkârların Halkbank’a olan kredi borçlarının, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemeleri 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenecek.
10- Kredi Garanti Fonu limiti 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartılacak, kredilerde öncelik gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere verilecek.
11- Vatandaşlar için uygun ve avantajlı şartlarda sosyal amaçlı kredi paketleri devreye alınmasını teşvik edilecek.
12-
500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktar yüzde 80’den yüzde 90’a çıkartılacak, asgari peşinat yüzde 10’a düşürülecek.
13- Virüsün yayılmasına karşı alınan tedbirlerin etkisiyle Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline “mücbir sebep” notu düşülücek.
14- Stopaj gibi kaynağında yapılan kesintilerin ödemelerini içeren muhtasar beyannamelerin süreleri 3 ay erteleniyor.
15- Asgari ücret desteği devam ettirilecek.
16- Mevzuattaki esnek ve uzaktan çalışma modelleri daha etkin hale getirilecek.
17- Kısa Çalışma Ödeneği devreye alınacak, bundan faydalanmak için gereken süreçler kolaylaştırılacak. Böylece faaliyetine ara veren işyerlerindeki işçilere geçici bir gelir desteği verilirken, işverenlerin de maliyeti azalacak.
18- En düşük emekli maaşı 1.500 lira olacak.
19- Emeklilerin bayram ikramiyesi nisan ayı başında ödenecek ve maaş promosyon ödemeleri de, şubelere gitmelerine gerek kalmaksızın, doğrudan hesaplarına yatırılacak.
19- Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın belirlediği kriterlere göre ihtiyaç sahibi ailelere yapılacak nakdi yardımlar için ilave 2 milyar liralık bir kaynak ayrılıyor.
20- İstihdamdaki sürekliliği temin etmek amacıyla 2 aylık telafi çalışma süresi 4 aya çıkartılıyor.
21- Küresel tedarik zincirlerindeki aksama ihtimaline karşı hem üretimde, hem de perakende de belirlenen önceliklere göre alternatif kanallar geliştirilecek.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: Türkiye,, virüse, savaş, açtı,
Yorumlar
Haber Yazılımı