Uzman isimden EYT sorununa çözüm önerisi
Haber
14 Eylül 2021 - Salı 08:01 Bu haber 348 kez okundu
 
Uzman isimden EYT sorununa çözüm önerisi
Sosyal Güvenlik Kurumu eski Başkanı Fatih Acar, “Emeklilikte yaşa takılanlar sorunu ve bir çözüm önerisi” başlıklı bir yazı yazdı.
GÜNDEM Haberi
Uzman isimden EYT sorununa çözüm önerisi

Konuyla ilgili görüş ve önerilerini sıralayan Fatih Acar, “Sorunun nihai anlamda çözümü biraz zor gibi görülse de bir orta yolda bulunarak sorun çözüme kavuşturulabilir” dedi. EYT’nin her dönemde çözüm getirilmesi gereken konuların başında yer aldığını ve alacağını belirten Acar, “Son dönemlerde kamuoyunu çok meşgul eden ve çözüm bekleyen önemli konulardan biri de EYT konusudur. Bu konu yaklaşık 1 milyon kişiyi ilgilendirmesi nedeniyle mutlaka ele alınıp değerlendirilmesi gereken bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır” dedi.

 

İşte Fatih Acar’ın yazısından bölümler;

 

PEKİ, SORUN NEDİR?

 

“Sosyal Güvenlik Reformu ile hayata geçirilen 5510 Sayılı yasa öncesi 4447 Sayılı Kanunla emeklilikle ilgili önemli bir düzenleme yapılmış ve kademeli bir emeklilik sistemi öngörülmüştür.

 

8 Eylül 1999 tarihinden önce işe başlayanlar yaş şartı aranmaksızın prim günü(5000 gün) ve sigortalılık süresi ile (Erkekler 25, Kadınlar 20) emekli olabilmekteydi. 25.08.1999 tarih 4447 Sayılı Yasa ile prim günü yanında yaş şartı da getirilmiştir. (Kadınlar 40-58 arası Erkekler 44-60) arası. Kazanılmış hak olarak görülen emeklilikte erkekler için 25 kadınlar için 20 yıl sigortalılık süresini kuralının daha sonra çıkan bir yasayla değiştirilmesi çok sayıda kişi açısından mağduriyet oluşturmuştur.

 

KONU 1 MİLYONDAN FAZLA KİŞİYİ İLGİLENDİRİYOR

 

Aktüeryel Dengenin tesis edilmesi, her yıl artarak devam eden sosyal güvenlik açıklarının ortadan kaldırılması amacıyla 2000 yılında hayata geçirilen bu düzenlemenin haklı tarafları yanında, yukarıda ifade etmeye çalıştığımız kazanılmış haklardan geriye gidilmesi ve konunun 1 milyondan fazla kişiyi ilgilendirmesi bugüne kadar yapılan tartışmaları da beraberinde getirmiştir.

 

Kamuoyunda tartışılan bu kapsamdaki emeklilerin talebi; Eylül 1999 tarihinden önce olduğu gibi yukarıda belirtilen 2 şartı doldurmuş olmaları halinde yaş şartı olmaksızın emekli olabilmelerinin sağlanmasıdır.

 

YAPILMASI GEREKENLER NELER?

 

Bu gün geldiğimiz noktada EYT kapsamındaki kişi sayısının da önemli ölçüde azaldığı da dikkate alınarak; konu tüm boyutları (Kapsam, Finansman maliyeti, hukuki boyut, farklı çözüm önerileri v.b) araştırılarak sorunu çözen bu amaçla ayakları yere basan farklı çözüm önerileri ortaya koyan (Yukarıda belirtilen aktüeryel hesapları dikkate alarak daha düşük emekli aylığı bağlanması, yaşı tamamlayacağı süreye kadar sağlık harcamalarının karşılanması,4447 sayılı yasa ile getirilen kademeli yaş sınırının esnetilmesi v.b) konunu tüm taraflarının yer aldığı bir bilimsel çalışma ile işe başlanılmalı ve sorun bu yaklaşımla çözüme kavuşturulmalıdır.

 

Yapılacak çalışma sonucu ortaya çıkacak veriler sonucu Yukarıda ifade edilen önerilerin hangisinin hayat geçirilebileceği netleştirilmelidir. Bir orta yol olarak bu kesimde mağduriyet yaşayan kişilerin GSS primleri devlet tarafından ödenerek sağlık hizmetlerinden yararlanılmasının önü açılabilir.”

 

BAŞKAN GÖNÜL BORAN BAKAN YARDIMCISIYLA GÖRÜŞTÜ

https://www.haberdeozgur.com/haber-baskan-gonul-boran-bakan-yardimcisiyla-gorustu-5641.html

Kaynak: Editör:
Etiketler: eyt, eyt sorunu, eyt krizi, eyt nasıl çözülür, eyt son dakika, gönül boran, emeklilikte yaşa takılanlar,
Yorumlar
Haber Yazılımı