Yaşama uygun yeni gezegenler bulundu
Haber
30 Ağustos 2021 - Pazartesi 08:23 Bu haber 358 kez okundu
 
Yaşama uygun yeni gezegenler bulundu
Bilim insanları, güneş sisteminin dışında insan yaşamına uygun birden çok gezegen keşfettiklerini açıkladı. Bu yeni keşif ile birlikte dünya dışında yaşam arayışı için dönüm noktası olabilir.
YAŞAM Haberi
Yaşama uygun yeni gezegenler bulundu

İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi’nden araştırmacıların “Hycean” adını verdikleri gezegenler, okyanuslarla çevrili ve hidrojen zengini bir atmosfere sahip. Gezegenlerden bazılarının bir yanı devamlı olarak karanlık, diğer yanı da aydınlık. Yıldızlara yakın oldukları için insan yaşamının yalnızca karanlık tarafta mümkün olacağı düşünülüyor.

 

YARIÇAPI DÜNYA’DAN İKİ KAT FAZLA

 

Bilim insanları uzun süredir yaşama uygun Dünya gibi başka gezegenlerin izini sürüyordu. Çoğunlukla da Dünya ile boyutları, kütlesi, sıcaklığı ve atmosfer bileşimi aynı olan gezegenleri bulmaya çalıştılar. Cambridge Üniversitesi astronomi uzmanları ise yaptıkları son çalışmalar sonucu yarıçapı Dünya’dan iki kat fazla, kütlesi de sekiz kat fazla olan ve “mini-Neptün” olarak niteledikleri gezegen formunda da yaşamın mümkün olabileceğini keşfettiler. İngiltere’de yayımlanan Guardian gazetesinin haberine göre uzmanlar, önümüzdeki iki ya da üç yıl içinde yaşanabilir gezegenlerin türlerini yeniden düşünmemiz sonucu güneş sistemimiz ötesinde yaşam belirtilerini tespit edebileceğimize inanıyor.

 

HİDROJEN ZENGİNİ DE BİR ATMOSFERE SAHİP

 

Hycean ismi verilen yaşanabilir gezegenler grubu, sıcak, okyanusla kaplı ve hidrojen zengini de bir atmosfere sahip. Dünya benzeri gezegenlere oranla bu tip gezegenler sayıca daha fazla ve gözlemlenmeleri de daha kolay. K2-18b olarak bilinen ve mini-Neptün adı verilen gezegen, bunlardan sadece bir tanesi.

 

YAŞAM ARAYIŞLARI HIZLANABİLİR

 

Diğer yandan Guardian’a konuşan araştırmanın yürütücülerinden Cambridge Üniversitesi’nden Dr. Nikku Madhusudhan, Hycean gezegenlerini “hidrojen zengini atmosfere sahip su dünyaları” olarak tanımlıyor. Madhusudhan, bu tür gezegenleri bulmaya odaklanmanın Dünya’nın ötesinde yaşam arayışını da hızlandırabileceğini söylüyor.

 

YILDIZLARA YAKIN OLMALARI BİR SORUN

 

Madhusudhan ayrıca, NASA’nın Kasım ayında uzaya fırlatması beklenen James Webb Uzay Teleskobu’nun da desteğiyle önümüzdeki iki ya da üç yılda ilk biyolojik göstergeleri keşfedebileceklerini belirtiyor. Dünya benzeri küçük gezegenlerin atmosfer özelliklerinin, güneş benzeri yıldızlara yakın olmaları nedeniyle, yaşam belirtileri keşfetmeyi zorlaştırdığına dikkat çekiyor.

 

GEZEGENLERİN KÜTLESİNİN YÜZDE 90’I SU

 

Ortalama atmosfer sıcaklığı 200 santigrat dereceye ulaşan bu gezegenlerin yarıçapları Dünya’dan iki kat daha büyük ve kütleleri de 10 kat daha fazla. Büyük gezegenler Dünya boyutlarındaki diğerlerine oranla daha kolay bulunabiliyor. Astrophysical Journal dergisinde yayımlanan makalelerinde Cambridge Üniversitesi araştırma ekibi, bu gezegenlerin kütlesinin yüzde 90’ının su olduğunu belirtti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: yeni gezegenler, dünyaya benzeyen gezegenler, keşfedilen yeni gezegenler, yaşan olan yeni gezegenler,
Yorumlar
Haber Yazılımı