Yunanistan’da ormanlar yandı, kabine değişti
Haber
01 Eylül 2021 - Çarşamba 10:39 Bu haber 657 kez okundu
 
Yunanistan’da ormanlar yandı, kabine değişti
Yönetimin orman yangınlarına müdahalesine yönelik sert eleştirilerden sonra Yunanistan Başbakanı Kriyakos Moçotakis, kabinede değişikliğe gitti. Kamu düzeni ve turizm bakanlarını görevden alan başbakan Kriyakos Moçotakis, sivil korumayla görevli yeni bir bakanlık oluşturdu.
DÜNYA Haberi
Yunanistan’da ormanlar yandı, kabine değişti

Yunanistan geçtiğimiz ay dehşet saçan yangınlarla mücadele etmiş ve alevler Yunanistan'ın başkenti Atina yakınlarına kadar ulaşmıştı. Günlerce süren büyük orman yangınında bir milyon hektar ormanlık alanın dörtte birinden fazlası yanmış, evler ve işyerleri büyük zarar görmüş, binlerce kişi evlerinden tahliye edilirken iki kişi ise hayatını kaybetmişti. Başbakan Miçotakis yangınlara müdahale konusunda gecikme ve kesintiler olduğunu kabul ederek kamuoyu önünde özür dilemiş ve hataların telafi edileceğini söylemişti.

 

YENİ KABİNEDE KİMLER VAR?

 

Başbakan Kriyakos Moçotakis tarafından yapılan yeni düzenlemede Kamu Düzeni Bakanı Michalis Chrysochoidis görevden alındı ve yerine eski İçişleri BakanıTakis Theodorikakos atandı. Geçen yıl ülkedeki Covid-19 salgının ilk dalgasını başarılı bir şekilde yöneten Sağlık Bakanı Vassilis Kikilias da Harry Theoharis'in yerinde Turizm Bakanı oldu. Kikilias'tan boşalan sağlık bakanlığı koltuğuna ise Athanasios Plevris geçti. Plevris sağlık çalışanlarının kendileri ve toplum için koronavirüs aşısı yaptırmaları çağrısını tekrarladı.

 

GÖREV İÇİN YENİ BİR ATAMA YAPILACAK

 

Başbakanlık sözcüsü ayrıca Sivil Koruma Bakanlığı'nın kurulduğunu ve başına emekli amiral ve eski Savunma Bakanı Evangelos Apostolakis'in getirildiğini açıkladı. Ancak Apostolakis atamasıyla ilgili partiler arası anlaşmaya varılmadığı gerekçesiyle görevi reddetti. Başbakanlık ofisi görev için yeni bir atama yapılacağını duyurdu.

 

DIŞİŞLERİ BAKANI KOLTUĞUNU KORUDU

 

Kabine değişikliğinde Maliye Bakanı Christos Staikouras ve Dışişleri Bakanı Nikos Dendias koltuğunu korudu. 2019 yılında başbakanlık koltuğuna geçen Miçotakis önümüzdeki haftalarda 2022'nin ekonomik politikaları üzerine Selanik'te bir konuşma yapması bekleniyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: yunanistan orman yangını, yunanistan kabinesi, Kriyakos Moçotakis, yunanistan kabine değişikliği
Yorumlar
Haber Yazılımı