Yüz yüze eğitim ile birlikte salgın tırmanabilir
Haber
05 Eylül 2021 - Pazar 22:38 Bu haber 267 kez okundu
 
Yüz yüze eğitim ile birlikte salgın tırmanabilir
İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Rukiye Eker Ömeroğlu, okulların açılmasıyla birlikte salgında olası durumlara ilişkin açıklamalarda bulundu.
SAĞLIK Haberi
Yüz yüze eğitim ile birlikte salgın tırmanabilir

Pangaltı Evrim Atölyesi ve Türk Tabipler Birliğinin (TTB) birlikte hazırladığı “Aşı Olmalı Mıyız?” etkinliği Maçka Sanat Parkı’nda yapıldı. İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Rukiye Eker Ömeroğlu, aşılamadaki esas amaç insanların hastanelik olmamaları, sağlık sistemindeki yükü azaltıp sağlık sisteminin iflas etmesini önlemek olduğunu ifade etti. 

MASKE VE SOSYAL MESAFE

Aşıların salgınları bitirebileceğini ama bunun hemen olmayacağını belirten Rukiye Eker Ömeroğlu, bu sebepten dolayı maskenin çıkarılması ve sosyal mesafenin yok sayılmasının doğru olmadığını söyledi. Ömeroğlu, aşılamanın yeni mutasyonların olmasını önlemek için de önemli olduğunu söyledi.

BİONTECH AŞISININ ETKİSİ

İnaktif aşıların üçüncü aydan, Biontech aşılarının da altıncı aydan sonra etkisinin azaldığını görüyoruz diyen Ömeroğlu, İngiltere’nin üçüncü doz kararını tartıştığını ifade etti. Türkiye’nin de bu yönde karar almasını beklediklerini ve bunun doğru olacağını belirtti.

AŞISIZ GEBELER

Diyarbakır’da 2 ayda 8 aşısız gebenin öldüğü bilgisini aldıklarını bildiren Ömeroğlu, gebelerin zaman mevhumu olmadan aşı olmalarının kendilerine bir zararı olmadığını belirtilerek gebelikte aşı olmanın başta Türk Jinekoloji Derneği tarafından önerildiğini ifade etti. Okulların açılması öncesinde Türkiye’nin yeterli hazırlıkları yapmadığını belirten Ömeroğlu, bu durumdan ötürü salgında yeni bir artışın ilerleyen günlerde yaşanabileceğini ifade etti. 

YÜZ YÜZE EĞİTİM

Enfeksiyon hastalıkları uzmanlarının okul çağındaki çocukların aşılanmasının tavsiye edildiğini aktaran Rukiye Eker Ömeroğlu, 300 binden fazla öğretmenin aşı olmadığını bildiklerini bu da yetişkinden çocuklara bulaş olabileceğini belirtti. Birçok okuldan temizlik personeli yetersizliği gibi sorunlara dair kendilerine haber aldıklarını söyleyen Ömeroğlu, bulaşın engellenmesi için 12-15 yaşındaki çocukların da aşı olması, maske takılmasına riayet edilmesi ve sınıfların sıklıkla havalandırılması gerektiğini belirtti.

AŞI YAPTIRMAYANLAR

Aşı konusunda tereddütleri olan insanları ikna etmek için, Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan turkuaz tabloda hayatını kaybeden ve yoğun bakımda olanların aşılanma oranının açıklaması gerektiğini belirten Ömeroğlu, TTB olarak bunu Sağlık Bakanlığına önerdiklerini fakat Bakanlığın henüz bu yönde bir adın atmadığını söyledi. Aşı karşıtlığının sadece COVID-19 ile sınırlı olmadığını, bugün Türkiye’de 30 bin ailenin çocuklarına temel aşıları yaptırmadığını ifade eden Ömeroğlu, aşı karşıtlığının çocuklarımızın hayatına kasteder hale geldiğini ve bu durumun hukuki bir yaptırıma tabi olması gerektiğini söyledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yüz yüze eğitim, okullar açılıyor, türk tabipler birliği, Prof. Dr. Rukiye Eker Ömeroğlu,
Yorumlar
Haber Yazılımı